Vabavara reaktor: Open 100

Miks peavad tuumareaktorite ehitus ja projektid võtma aega pikki aastaid, isegi kümnendi, kui puhast elektrienergiat on asenduseks tänasele ohtra reostusega toodetavalt vaja kohe? Üheks probleemiks, mis teeb kogu selle kontrolli, sertifitseerimise, ehitamise ja ka ülalpidamise kallis on lahenduste unikaalsus ja investorite kaitse oma disainide osas. Infotehnoloogia maailmas on selle probleemi vastu lahendus: vaba tarkvara ehk open source. Seda rakendatakse ka tööstusdisainidele.

Mis oleks, kui oleks avalikult olemas kõikidele kättesaadav universiaalse moodulreaktori disain, mis on korralikult kontrollitud ning isegi ametlikult sertifitseeritud? Mille komponente saaksid omavahel konkureerides tarnida mitmed erinevad tootjad ja mille ohutusinsenerid saaksid igas riigis selgeks õppida sama lihtsalt nagu auto hoolduse. Tuumareaktorid oma põhimõttelt ei ole palju keerukamad kui tänapäeva auto, või mistahes keskmine tööstustehas. Lihtsalt ohutuskontroll peab olema põhjalikum ning materjali kulub ehituseks rohkem. Ja loomulikult on vaja leida toimiv lahendus jäätmetele.

USAs asuv Energy Impact Center ongi teinud sellise disaini nimega Open 100, ja selle looja tutvustab seda videos. Nende projekt on saanud ka investoritelt tuge ja nende kodulehelt leiab juba hulga tehnilist infot. On see konkreetne projekt jätkusuutlik ning kas see suudab viia tõesti ehitatavate lahendusteni näitab aeg. Mina hoian pöialt.

Video allikas: Fermi konverents 2021

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

eelmine lugu

Olen kliimaaktivist

järgmine lugu

Tuumaelektrijaamadest, lühidalt

Blog viimatised

Oma jalajälje arvutamisest

Külalispostitusena on tehtud slaididena väike ülevaade hetke jalajälje arvutuse vahenditest ja ka numbrilised arvutuse tulemustest meie

Rohetiigri teekaardist

Rohetiiger avaldas juba mõnda aega tagasi energia teekaardi. Nad täiendavad seda jooksvalt ja tutvustavad tublisti erinevatele

Sõja kliimajalajälg

Ühes mu lemmikteatmikus “How bad are Bananas” on kõige suurema süsinikujalajälje sektsioonis (üle 1 miljardi tonni

2021. aasta kokkuvõte

Aasta viimasel päeval on kombeks teha kokkuvõtteid. Siin olen fookusega viimasel kvartalil, mil mul kahjuks pole