ÄP: Isiklik päikesejaam ei pruugi loodetud tulu tuua

Mäletan, et 10kond aastat tagasi kinnitasid kõik, et päikesest Eestis elektrit toota ei tasu ära, liiga vähe on päikeselisi tunde. Nüüd on PV (photovoltaic) paneelid palju odavamad ja põldudele kerkis eriti 2020. aastal päikesejaamu nagu seeni pärast vihma. Äripäev võttis uurida ekspertidelt, kas need toodavad ikka midagi muud kui toetuseurosid. Paraku eriti mitte – nende tasuvusaeg on palju pikem kui lubatakse ning veel hullem: turult saadav tulu, ehk börsihind on just päikeselistel tundidel see kõige madalam, sest toodavad parasjagu kõik. Samas äriplaanidesse on kirjutatud optimistlikud üle keskmise tipuhinnad.

Minu ennustus on pessimistlik : 5-10 aasta pärast jäävad paljud neist paneelipõldudest soiku, sest nende hooldamine/käimashoidmine muutub kulukamaks kui soov roheliselt mõelda. Ja ehk saab ka riik lõpuks aru, et hiina paneelitootjate toetamine pole päris mõistlik rahva raha kulutus.

ÄP võtab kokku:

Ilma igasuguse toetuseta ja veel laenuga päikesepargi rajada soovijad võivad jääda lõpuks miinusesse. Samas, ilma suure finantsvõimenduseta investeerides ja ka uut toetust kasutades on võimalik projekt tasuvamaks teha. Paljudele on tähtis ka roheline mõttemaailm ning päikeseelektrijaam katusel suurendab kinnisvara väärtust ja hoone energiatõhusust.

Äripäev 22.2.2021

Loe pikemalt Äripäeva veebist

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

eelmine lugu

Kas Skandinaavia tagab Balti elektrivarustuse?

järgmine lugu

EPL: Häiresignaal. ÜRO: riikide lubadused kliima päästmiseks jäävad eesmärkidest ülikaugele

Blog viimatised

IPCC 6. hinnang

Täna avaldati IPCC sünteesaruande 6. hinnangu kokkuvõte. See toob esile seitse põhiküsimust, mis käsitlevad tegevusetuse ohte

Elektrihindadest

Majanduskursusel õpetati meile umbes esimeses loengus, et omahind ja turuhind ei ole mitte vaid eri asjad