PM: naftafirmade kolmikkaotus

Läinud kolmapäeval oli mitte üks, vaid kolm uudist suurte naftafirmade pöörete kohta rohelisuse suunas:

  1. Hollandi kohtuotsus, et Shell peab saavutama 2030. aastaks 45 protsendi võrra väiksema süsinikuheite kui 2019. aastal. Sealjuures mitte enda sisese (skoop 1), ning enda sisendite/tarnijate oma, vaid isegi enda klientide vaate (skoop 3), mis ei ole tegelikult võimalik muidu kui väljuda põletatavate kütuste turust. Kas see toimib reaalselt – eks aeg näitab. Probleem on ju lihtne: kui ka Shell enam bensiini ja diiselkütust ei müü, siis muude tegurite samaks jäädes võtab selle turu rõõmsalt nende konkurent ja kui tarbija ei tee pööret siis ei muutu kokkuvõttes eriti midagi. Tarbija muutmist ei saa aga Shell ega ükski teine firma teha, nende kontrolli all on ju vaid enda oma tehaste, tarneahelate ja kontorite heitmed ning mingil määral kontrollitav on tarnijate valik.
  2. Aktivist-aktsionärid valisid USA gigandi ning senise tuntuima “kliimaeitaja” Exxoni nõukogu liikmeteks naftatöötlusettevõtte Andeavor endise nõukogu liikme Gregory Goffi ja Neste endise tippjuhi Kaisa Hietala, kelle juhtimisel sai Nestest suurim taastuvdiislikütuse tootja maailmas. Lootusega pöörata see firma uutesse ja rohelisematesse suundadesse, millest kuuldagi nad varem ei tahtnud.
  3. Chevroni aktsionäride üldkoosolek kiitis heaks ettepaneku vähendada korporatsiooni toodete kasutamisel tekkivaid heiteid 61 protsenti. Võtmemõiste on siin “toodete kasutamisel” – seega samuti plaanitakse väljundi ehk klientide mängumaale, mida mistahes firma reeglina kontrollida ega valida ei saa. Kliendid valivad ju tarnijaid, mitte vastupidi.

Eks aeg näitab mis seal edasi areneb, märk on see igatahes õiges suunas. Meenutuseks nimekiri maailma suurematest naftafirmadest, nad kõik peaksid tegema vähemalt samal tasemel pöördeid. Allikas

Loe lähemalt Postimehest

Lisa kommentaar

Your email address will not be published.

eelmine lugu

PM: Kliimapoliitika karmistab pankade laenutingimusi

järgmine lugu

EPL: kliimareform transpordis: saastamise ja tee kasutamise eest peaks maksma

Blog viimatised

IPCC 6. hinnang

Täna avaldati IPCC sünteesaruande 6. hinnangu kokkuvõte. See toob esile seitse põhiküsimust, mis käsitlevad tegevusetuse ohte

Elektrihindadest

Majanduskursusel õpetati meile umbes esimeses loengus, et omahind ja turuhind ei ole mitte vaid eri asjad