Mäletan, et 10kond aastat tagasi kinnitasid kõik, et päikesest Eestis elektrit toota ei tasu ära, liiga vähe on päikeselisi tunde. Nüüd on PV (photovoltaic) paneelid palju odavamad ja põldudele kerkis eriti 2020. aastal päikesejaamu nagu seeni pärast vihma. Äripäev võttis uurida ekspertidelt, kas need toodavad ikka midagi muud kui toetuseurosid. Paraku eriti mitte – nende tasuvusaeg on palju pikem kui lubatakse ning veel hullem: turult saadav tulu, ehk börsihind on just päikeselistel tundidel see kõige madalam, sest toodavad parasjagu kõik. Samas äriplaanidesse on kirjutatud optimistlikud üle keskmise tipuhinnad.
Minu ennustus on pessimistlik : 5-10 aasta pärast jäävad paljud neist paneelipõldudest soiku, sest nende hooldamine/käimashoidmine muutub kulukamaks kui soov roheliselt mõelda. Ja ehk saab ka riik lõpuks aru, et hiina paneelitootjate toetamine pole päris mõistlik rahva raha kulutus.
ÄP võtab kokku:
Ilma igasuguse toetuseta ja veel laenuga päikesepargi rajada soovijad võivad jääda lõpuks miinusesse. Samas, ilma suure finantsvõimenduseta investeerides ja ka uut toetust kasutades on võimalik projekt tasuvamaks teha. Paljudele on tähtis ka roheline mõttemaailm ning päikeseelektrijaam katusel suurendab kinnisvara väärtust ja hoone energiatõhusust.
Äripäev 22.2.2021
Maaülikooli teaduri Jüri Liivi raamatu "Suur rohepesu käsiraamat" stiil on karm iroonia ja põletav sarkasm…
Täna avaldati IPCC sünteesaruande 6. hinnangu kokkuvõte. See toob esile seitse põhiküsimust, mis käsitlevad tegevusetuse…
Ma olen ammu tahtnud proovida, kui kaugele saab kliimasõbralikult, ilma lennukita Eestist välja sõita. Teoorias…
Loodusteadlane Urmas Tartes avaldas Postimehes ülevaatliku ja asjaliku loo süsinikuvarude olukorra kohta, eelkõige metsas ja…
Majanduskursusel õpetati meile umbes esimeses loengus, et omahind ja turuhind ei ole mitte vaid eri…
Ettevõtjad, eriti kasvuettevõtjad (startupid) on juba oma töökirjelduse poolest opportunistid: püüavad ja on alati püüdnud…