Categories: Tehnoloogia

Vabavara reaktor: Open 100

Miks peavad tuumareaktorite ehitus ja projektid võtma aega pikki aastaid, isegi kümnendi, kui puhast elektrienergiat on asenduseks tänasele ohtra reostusega toodetavalt vaja kohe? Üheks probleemiks, mis teeb kogu selle kontrolli, sertifitseerimise, ehitamise ja ka ülalpidamise kallis on lahenduste unikaalsus ja investorite kaitse oma disainide osas. Infotehnoloogia maailmas on selle probleemi vastu lahendus: vaba tarkvara ehk open source. Seda rakendatakse ka tööstusdisainidele.

Mis oleks, kui oleks avalikult olemas kõikidele kättesaadav universiaalse moodulreaktori disain, mis on korralikult kontrollitud ning isegi ametlikult sertifitseeritud? Mille komponente saaksid omavahel konkureerides tarnida mitmed erinevad tootjad ja mille ohutusinsenerid saaksid igas riigis selgeks õppida sama lihtsalt nagu auto hoolduse. Tuumareaktorid oma põhimõttelt ei ole palju keerukamad kui tänapäeva auto, või mistahes keskmine tööstustehas. Lihtsalt ohutuskontroll peab olema põhjalikum ning materjali kulub ehituseks rohkem. Ja loomulikult on vaja leida toimiv lahendus jäätmetele.

USAs asuv Energy Impact Center ongi teinud sellise disaini nimega Open 100, ja selle looja tutvustab seda videos. Nende projekt on saanud ka investoritelt tuge ja nende kodulehelt leiab juba hulga tehnilist infot. On see konkreetne projekt jätkusuutlik ning kas see suudab viia tõesti ehitatavate lahendusteni näitab aeg. Mina hoian pöialt.

Video allikas: Fermi konverents 2021

Jaak

Share
Published by
Jaak

Recent Posts

Suur rohepesu käsiraamat. Jüri Liiv

Maaülikooli teaduri Jüri Liivi raamatu "Suur rohepesu käsiraamat" stiil on karm iroonia ja põletav sarkasm…

1 aasta ago

IPCC 6. hinnang

Täna avaldati IPCC sünteesaruande 6. hinnangu kokkuvõte. See toob esile seitse põhiküsimust, mis käsitlevad tegevusetuse…

2 aastat ago

Kliimasõbralikult läbi Euroopa

Ma olen ammu tahtnud proovida, kui kaugele saab kliimasõbralikult, ilma lennukita Eestist välja sõita. Teoorias…

2 aastat ago

Kuidas inimesed enda tagant süsinikuvarusid varastavad

Loodusteadlane Urmas Tartes avaldas Postimehes ülevaatliku ja asjaliku loo süsinikuvarude olukorra kohta, eelkõige metsas ja…

2 aastat ago

Elektrihindadest

Majanduskursusel õpetati meile umbes esimeses loengus, et omahind ja turuhind ei ole mitte vaid eri…

2 aastat ago

Eesti kasvuettevõtted kliima heaks

Ettevõtjad, eriti kasvuettevõtjad (startupid) on juba oma töökirjelduse poolest opportunistid: püüavad ja on alati püüdnud…

2 aastat ago